Informujemy, że Przychodnia Rodzinna ALFA przystąpiła do programu „ Stop HCV- zrób bezpłatne badanie” dzięki, któremu istnieje możliwość wykonania u naszych pacjentów bezpłatnych badań mających na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NASZYCH PACJENTÓW DO SKORZYSTANIA Z OFERTY I UDZIAŁU W BADANIU.
W 2016 R. Światowa Organizacja Zdrowia , na podstawie danych zebranych od ekspertów, uznała, że wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Z ich powodu, rocznie śmierć ponosi ponad 1,3 milionów osób na świecie. To więcej niż przypadki HIV/AIDS, malarii, czy gruźlicy. WZW zostało uznane również za jedno z głównych i najbardziej niebezpiecznych światowych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.
Według ekspertów , w Polsce jest 150 tysięcy zarażonych osób, a tylko 20% z nich jest świadoma swojego zakażenia. Oznacza to , że większość osób nieświadomych swojej infekcji może być źródłem dalszych zakażeń.
Profilaktyka:
Współczesna medycyna nie ma jeszcze skutecznej odpowiedzi na profilaktykę zakażenia w postaci szczepionki, dlatego jedynie wczesne wykrycie i podjęcie skutecznego leczenia umożliwia zahamowanie procesu chorobowego i ogranicza dalsze przenoszenie wirusa na inne osoby.
Podstawowym badaniem w diagnostyce HCV jest badanie przeciwciał anty-HCV. W prowadzonej kampanii w przypadku uzyskania wyniku dodatniego zapewnia się pacjentowi dodatkowo bezpłatne badanie molekularne HCV RNA metodą PCR. Dzięki temu pacjent zostaje objęty kompleksową diagnostyką zakażenia HCV.
DLA KOGO JEST PRZEZNACZONE BADANIE
W grupie osób najbardziej narażonych na zakażenie HCV są min. osoby , które:
- mają podwyższone ALT
- były hospitalizowane przynajmniej 3-krotnie w życiu
- otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne przed 1992r
- mają rozpoznanie lub podejrzenie choroby wątroby
- poddawały się zabiegom medycznych (np. stomatologicznym) i niemedycznym (kosmetyczka, fryzjer, tatuażysta) z użyciem niesterylnego sprzętu , podczas których doszło do naruszenia ciągłości skóry
- testowały się na VIV
- kiedykolwiek, nawet incydentalnie zażywały narkotyki dożylnie
- kiedykolwiek przebywały w areszcie lub więzieniu.
UWAGA: HCV MOŻNA WYLECZYĆ
Leczenie WZW typu C jest dla pacjentów w pełni refundowane przez NFZ.
Stosowane terapie są wysoce skuteczne , bezpieczne i krótkie ( trwają z reguły 8-12 tygodni ), a przede wszystkim pozwalające pacjentom na normalne funkcjonowanie w trakcie leczenia.
JAK WYKONAĆ BADANIE?
W celu wykonania badania należy:
- zgłosić się do Przychodni Rodzinnej ALFA ,
- poinformować pielęgniarkę z Gabinetu Zabiegowego o chęci wykonania badania,
- zgłosić się na ustalony z pielęgniarką termin pobrania krwi,
- odebrać wynik badania (wynik może odebrać wyłącznie pacjent), a w przypadku gdy wynik jest pozytywny zgłosić się do Lekarza Przychodni.
UWAGA: Na badania można zgłaszać się od dnia 29.03.2021 r.